Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka krimiserialy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Seriál Vzteklina

Dobrý den, vítejte na stránce věnované seriálu Vzteklina.
Seriál v roce 2018 natočila České televize.

Premiéra seriálu probíhala od 10.1.2018 do 14.2.2018 každou středu večer na ČT1.

Vzteklina (TV seriál) - informace o seriálu na ČSFD.CZ

Vzteklina - informace o seriálu na stránkách České televize

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma?

Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem.

„Vzteklina byla psána původně jako horor a postupným přemýšlením a debatováním o námětu se vcelku přirozeně proměnila v maličko netradiční krimi sérii. Přesto jsou v příběhu chvíle, které svou temnotou odkazují spíše k původnímu záměru,“ říká scenárista Jan Stehlík a režisér Tomáš Bařina jej doplňuje: „Vzteklina není jen krimi thriller o jedné z nejzákeřnějších nemocí. Je to také příběh o vzteku, který je potřeba každý den držet na uzdě.“

Tvůrci
Obsazení

Tvůrci:

Scénář: - Jan Stehlík
Dramaturg: - Petr Pauer
Architekt: - Pavel Ramplé
Střih: - Petr Pauer
Produkce: - Jakub Bílý
Kamera: - Pavel Berkovič
Režie: - Tomáš Bařina
Kreativní producent: - Josef Viewegh
Výkonný producent: - Jakub Bílý

Hrají:

Kryštof Hádek Pavel Rogl
Johana Matoušková Gabriela Burešová
Stanislav Majer Stanislav Machar
Jan Vlasák Doktor Vacek
Leoš Noha Major Valenta
Gabriela Heclová Táňa Burešová
Filip Čapka Nadporučík Cílek
Igor Bareš Václav Bureš
Ihor Krotovych Paddy Pudil
Eva Leinweberová Doktorka Niklová
Přemysl Bureš Karel Papež
Hana Igonda Ševčíková Olga Papežová
Pavla Beretová Nadporučík Pleslová
Štefan Capko Poručík Brož

Charakteristika hlavních postav:

Pavel Rogl - hraje Kryštof Hádek
Virolog, vyslaný do šumavské Bučiny Státní veterinární správou. Mladý muž z velkoměsta dočasně navštěvuje kraj svého dětství, ale více než nostalgie ho pohlcuje zadaný úkol a také setkání s první velkou láskou. Má za sebou několik neúspěšných vztahů a z toho posledního se snaží se ctí vycouvat. Sympatický vědec, profesionálně deformovaný, což mu na venkově činí jisté potíže v komunikaci. Na druhou stranu prokazuje mimořádný cit pro detail i schopnost dávat si události do správných souvislostí. To se v průběhu pátrání ukáže být zcela zásadní.

Gabriela Burešová - hraje Johana Matoušková
Půvabná majitelka rodinné zahradnické firmy. Vzhledem k okolnostem na ní leží tíha nejen starosti o firmu, ale i o mladší sestru. Její bezdětné manželství skončilo dřív, než začalo a příchod Pavla oživuje vzpomínky na lepší časy. Znají se z dob společného studia na českobudějovickém gymnáziu. Případ záhadných úmrtí u lesní chaty má pro ni osobní rozměr, protože její otec je hlavním podezřelým. A to je i důvod, proč jsou sestry Burešovy terčem nenávisti řady obyvatel vesnice.

Stanislav Machar - hraje Stanislav Majer
Provozovatel usedlosti Gabréta, na Šumavu se přestěhoval z Ostravy, aby unikl řetězení osobních problémů. V kraji oblíbený zejména pro svou zemitost a naprostou spolehlivost. Umí praštit pěstí do stolu tak, že ztichne celá hospoda.

Doktor Vacek - hraje Jan Vlasák
Přesluhující obvodní lékař. Na Šumavě strávil celý život a je jejím velkým znalcem a ctitelem. Nečekaný výskyt vztekliny ho mimořádně zaujme a stane se jakýmsi místním Pavlovým mentorem. Žije sám obklopen svými knihami. Jako znalec šumavské historie i místních obyvatel pomáhá Pavlovi s řešením případu.

Major Valenta - hraje Leoš Noha
Jedinečný policista, jehož poměrně poklidný profesní život je tímto případem značně narušen. Je stoupencem teorie, že nejjednodušší řešení, je správné řešení a není to projev lenosti nebo liknavosti, spíše zdravého selského rozumu. Chlap, co si nebere servítky a nedělá mu problém dojíst zbytek vašeho oběda. Muž, co umí přiznat chybu, a také vás za ty vaše nahlas seřvat.

Táňa Burešová - hraje Gabriela Heclová
Mladší sestra Gabriely. Studentka vysoké školy, dívka, kterou svou křehkou duši zakrývá maskou drsňačky, co si nenechá nic líbit. Reaguje vznětlivě na jakákoliv obvinění v souvislosti s jejím otcem, ale dokáže být i velmi bystrá a přemýšlivá při hledání skryté podstaty. A to brzy pochopí i ten, jemuž svými zjištěními šlape na paty.

Nadporučík Cílek - hraje Filip Čapka
Vždy pečlivě uhlazený policista s právnickým vzděláním. S kolegyní Pleslovou tvoří dvojici, za kterou by se nemusela stydět ani elitní kriminálka velkoměsta.

Václav Bureš - hraje Igor Bareš
Otec Gabriely a Táni. Poté, co se stal poměrně mladým vdovcem, má dlouhodobé problémy s alkoholem. K těm se navíc přidala i posttraumatická porucha. Jeho role v celém případu záhadných úmrtí u lesní chaty je zahalena tajemstvím.

Paddy Pudil - hraje Ihor Krotovych
Rebel a přítel Táni Burešové. Jeho dlouhodobé spory s otcem vrcholily udáním za nepovolený odstřel rysa. Paddy byl poté vyhozen z domu a již několik let žije v komunitním centru na samotě Gabréta. Citově značně nestabilní, což pro Táňu není právě opora, kterou potřebuje.

Doktorka Niklová - hraje Eva Leinweberová
Sama o sobě říká: „Že kdo něco znamená, nechá se pitvat u ní...“ Samorostlá forenzní specialistka (soudní lékařka) s velmi osobitým smyslem pro humor. Její profesní úsudek je přesný jako pohled do mikroskopu a její černý humor našel v práci pro kriminálku naprosto dokonalý zdroj inspirace. Do pátrání vnáší ze své pozice nezpochybnitelný řád.

Karel Papež - hraje Přemysl Bureš
Místní žárlivec. Pracuje na pile a stejně jako většina mužské populace Bučiny se rád podívá sklence na dno. Pokud někdo zavadí o jeho ženu jen pohledem, dovede být i značně nebezpečný.

Olga Papežová - hraje Hana Igonda Ševčíková
Manželka Karla Papeže. Odkvétající krasavice tušící poslední šanci udělat něco se svým životem. A rozhodně to neznamená vycházet vstříc manželovým představám o uzurpátorském partnerství. Karlova žárlivost se tak záhy stává více než opodstatněnou.

Nadporučík Pleslová - hraje Pavla Beretová
Spíše tichá, ale bystrá a přesná policistka. Ráda provokuje svého parťáka Cílka, v jehož stínu většinou stojí a zdá se, že jí to tak vyhovuje.

Poručík Brož - hraje Štefan Capko
Prostší, ale o to kreativnější policista. Dokáže skloubit Zen budhismus s McDonaldem

Seznam dílů:
1. dílanotaceČSFD.CZ10.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)
2. dílanotaceČSFD.CZ17.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.05)
3. dílanotaceČSFD.CZ24.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)
4. dílanotaceČSFD.CZ31.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)
5. dílanotaceČSFD.CZ  7.   2. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)
6. dílanotaceČSFD.CZ14.   2. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.05)

Již dostupné anotace:

1. díl - 10.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Mladý vědec přijíždí do jihočeské vesnice zjistit příčinu nákazy nebezpečným virem. Souvisí nákaza s dvojnásobnou vraždou v okolních lesích?
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

V blízkosti jedné ze šumavských vesnic se objevují nakažená zvířata, virolog Pavel Rogl má za úkol nalézt příčinu a dohlédnout na následnou vakcinaci. Vedle toho je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů vyšetřujících záhadnou dvojnásobnou vraždu, která se stala v okolních lesích. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost právě s nákazou. Mladý vědec se záhy spřátelí se svou někdejší spolužačkou Gabrielou a její sestrou Táňou a vzhledem k tomu, že na otci obou dívek leží podezření ze spáchání brutálních vražd, se společně pouštějí do vlastního vyšetřování. Čím více ale Pavel s dívkami zjišťují, tím více na sebe poutají vrahovu pozornost. Vrah totiž nehodlá být odhalen, natož dopaden. Mrtvých tak přibývá a postupně je odhalováno i tíživé tajemství, které skrývá děsivý příběh poválečné historie vesnice.

2. díl - 17.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.05)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Šumavská obec Bučina je paralyzována výskytem vztekliny. Po zveřejnění šokující informace, že za dvojnásobnou vraždou u lesní chaty může být medvěd, mají virologa Pavla Rogla všichni za blázna – dokud se ovšem neukáže, že měl pravdu. Komu nebezpečná šelma utekla? A kdo tahá v pozadí za nitky?
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

Hlavního hrdinu, virologa Pavla, hraje Kryštof Hádek, který byl nadšen z výběru lokací. „Miluji Šumavu. Myslím, že díky její přírodě a prostředí Sudet to bude hodně syrové a takové věci se mi líbí. Kriminální zápletka je v protipólu k romanci, kterou ve Vzteklině prožiji. Ze začátku se Pavel jeví jako takový introvertní slušňák, který ovšem později překvapí. Nechci ale příliš prozrazovat,“ říká Kryštof Hádek. Jeho postava se pouští do vlastního vyšetřování. Paralelně tak sledujeme pátrání jeho i kriminalistů. Pochopitelně se cesty ke konkrétním výsledkům nezřídka kříží. Kriminalistům je virologova profese přínosem, ale i přítěží. Čím více Pavel zjišťuje, tím více na sebe poutá pozornost vraha, který nehodlá být odhalen, natož dopaden.

3. díl - 24.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
V Bučině někdo vypustí další vzteklou lišku. Záchrana dvou malých chlapců sice udělá z Pavla Rogla hrdinu a smíří ho s celou vesnicí, ale tím jeho problémy zdaleka nekončí. Rodící se milostný vztah s Gábinou utrpí první šrám. A tajemná osoba v pozadí likviduje nepohodlné svědky…
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

Titul „Vzteklina“ odkazuje k jednomu z nejnebezpečnějších virů, který hraje v příběhu důležitou roli, ale záměrem bylo ponechat v příběhu prostor i přenesenému smyslu tohoto slova. „Diváci se mohou těšit na čistokrevný thriller, což je jeden z mých nejoblíbenějších žánrů. Mým osobním cílem je udržet diváky v nepřetržitém narůstajícím napětí po dobu šesti hodin. To ale neznamená, že v našem seriálu nebude místo pro humor, který je důležitým kořením každého správného thrilleru,“ prozrazuje Tomáš Bařina a kreativní producent Josef Viewegh uzavírá: „Vzteklina by na české televizní obrazovky měla přinést zase něco nového. Nabourává určitá klišé, která se, bohužel, v tomto žánru rychle zabydlují, a naopak nabízí více vrstevnatý příběh.“

4. díl - 31.   1. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Pátrání po pachateli vražd staví do cesty další znepokojivé skutečnosti. Starého Pudila zabijí vlastní psi nakažení vzteklinou. Proč pachatel zanechává na svých obětech symbolická znamení? Kdo vylákal sestru Gábiny v noci na lesní chatu? A usmíří se Pavel s Gábinou?
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

Není žádným tajemstvím, že vzteklina je stoprocentně smrtelná nemoc. Ale stejně smrtelné je i běsnění, které se děje v okolí šumavské Bučiny. Major Valenta už ví, že za mrtvými v lesní chatě stojí vzteklinou nakažený medvěd. Ten ale stále uniká, stejně jako pachatel, který ho na místo dovezl. Virolog Pavel Rogl je také spíše úspěšnější ve vztahu ke Gábině Burešové než v pátrání po záhadném vrahovi. Zvláště když se objevují nové stopy vedoucí až do minulosti. Doktor Vacek se pomocí hypnózy dostává až těsně k odhalení vraha. Stopy na místě činu vedou policii ke zcela nové vyšetřovací verzi. Motivem všeho běsnění bude zcela jistě pomsta. Pachatel ale ještě neřekl poslední slovo.
Režisér Tomáš Bařina říká: „Z hlediska režie byl pro herce čtvrtý díl nejsložitější, protože zde nastává nenápadný, ale už ve scénáři zřejmý, žánrový zlom od thrilleru spíše k detektivce. Ten zlom ale nepůsobí rušivě. Naopak může divákovi nabídnout mírně odlišné pojetí vyšetřování.“

5. díl -   7.   2. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.00)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Konečně bylo objeveno Honyšovo tělo. A to dokonce s další mrtvolou, která je ovšem daleko staršího data. Stopa vede do historie zaniklé vesnice. Pavel Rogl se ocitá v nebezpečí života, ze kterého mu pomůže nečekaný příchozí. Zatkne konečně policie unikajícího vraha? Anebo se počet jeho obětí ještě rozšíří?
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

Vina Karla Papeže je neprůkazná. Na místo nálezu mrtvých těl byl údajně vylákán anonymním telefonátem. Z domu Burešových někdo v noci odcizil výsledky Tánina pátrání v historii kraje. Virolog Pavel Rogl je nečekaně zasažen zprávou o dalším výskytu vztekliny v šumavské Bučině. Jeho podezření dostává konkrétnější obrysy. Major Valenta a jeho kolegové konečně odhalí identitu mrtvoly, která ležela přes deset let na místě nálezu Honyšova těla. Stopa zavede policii do sousedního Německa. Pavla Rogla naopak pátrání vede zpět k Pudilovu statku. Podaří se mu rozkrýt pozadí dávných křivd? A jak s případem souvisí nález psího hrobu z padesátých let? Je možné, že dramatické události měla na svědomí nějaká organizovaná skupina? A pokud ano, tak kdo ji tedy velí?

6. díl - 14.   2. 2018 (ČT 1 20.00 ‑ 21.05)   Na seznam všech dílů
Odkaz na ČSFD.CZ
Smyčka kolem Machara se definitivně uzavřela. Historie konečně vydává své svědectví a odhaluje hrůznou skutečnost. Pavel Rogl se ocitá v ohrožení života…
Premiéra televizního seriálu ČT (2018).
Hrají: K. Hádek, J. Matoušková, L. Noha, J. Vlasák, I. Bareš a další. Scénář J. Stehlík. Kamera P. Berkovič. Režie T. Bařina

Dopadený Machar vykazuje symptomy vztekliny. Táňa s Paddym mezitím objevují na Pudilově statku pozůstalost po rodině Prokeschů, původních majitelů. Nalezená korespondence Táňu navede k zaznamenaným vzpomínkám zavražděné Erny Hertz. Ta označila ještě několik pamětníků hrůzných událostí z historie. Pavel Rogl si už vydedukoval, kdo asi za vším stojí. Ale zápas o jeho život zaměstná nejen policii, ale všechny jeho blízké. Vzteklina má skutečně v kraji hluboké kořeny a vybírá si opět další oběti. Podaří se už konečně běsnění zastavit? Bude původce všech vražd dopaden a potrestán?

Kontakt: krimiserialy@centrum.cz
Hlavní stránka: krimiserialy.juk.cz - Mapa stránek - RSS kanál změn na krimiserialy.juk.cz


Některé české seriály


Poslední modifikace 27.12.2018, 17:50:04

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace