Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka krimiserialy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Seriál Černí andělé

Dobrý den, vítejte na stránce věnované seriálu Černí andělé.
Tento osmidílný cyklus kriminálních thrillerů natočených v roce 2001 byl poprvé reprízován v roce 2004.
Další opakování probíhalo od 5.1.2008 do 24.2.2008 každou sobotu pozdě večer na ČT1.

Další opakování šesti dílů probíhalo od 4.1.2009 do 8.2.2010 každé pondělí večer na ČT2.

Tři z dílů byly opakovány od 4.11.2013 do 18.11.2013 každé pondělí večer na ČT1.

Seriál byl opakován od 2.9.2014 do 21.10.2014 každé úterý večer na ČT1.

Černí andělé (TV seriál) - informace o seriálu na ČSFD.CZ

Černí andělé - informace na stránkách České televize

Černí andělé přilétají - článek o seriálu z Týdeníku Televize, Televize_2001/30
Černí andělé - osmkrát jinak - článek o seriálu z Týdeníku Televize, Televize_2001/45

Popis seriálu:
Osmidílný cyklus kriminálních thrillerů, vyprávěných "zevnitř", bez přispění detektiva, a často i s minimální asistencí policie. Jednotlivé příběhy jsou nazírány optikou některé z hlavních postav. Tento přístup dává autorovi scénáře Ivanu Hejnovi mimořádnou svobodu při výběru témat příběhů i volbě prostředí, ve kterých se odehrávají, což jednoznačně přispívá k vysoké atraktivitě jednotlivých epizod.
V prvním díle volného cyklu kriminálních příběhů se poprvé setkáme i s dvojicí funebráků (Hanuš Bor a Karel Polišenský), která nás bude, jakožto připomenutí neodvratného osudu každého člověka, provázet všemi epizodami až do samého konce.

Osoby a obsazení
Názvy epizod
Obsah epizod

Hrají:

Hanuš Bor - funebrák
Karel Polišenský - funebrák

Názvy dílů:
1anotaceAzylČSFD.CZ  2.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)
2anotaceTrosečníkČSFD.CZ  9.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)
3anotacePokoj bez okenČSFD.CZ16.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)
4anotaceRequiemČSFD.CZ23.   9. 2014 (ČT 1 22.00 ‑ 22.55)
5anotaceExperimentČSFD.CZ30.   9. 2014 (ČT 1 21.55 ‑ 22.50)
6anotaceHelp for youČSFD.CZ  7. 10. 2014 (ČT 1 21.55 ‑ 22.50)
7anotaceČervená kartaČSFD.CZ14. 10. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.50)
8anotaceMay DayČSFD.CZ21. 10. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.50)

Již dostupné anotace:

1. díl -   2.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)   Na seznam všech dílů
Azyl Odkaz na ČSFD.CZ
I azyl se může stát pastí...
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: B. Hrzánová, V. Dlouhý, S. Zázvorková a další. Scénář I. Hejna. Kamera J. Krejčík. Režie Z. Zemanová

Neobyčejné příběhy s prvky thrilleru, krimi a hororu jsou vyprávěné "zevnitř", bez přispění detektiva a často i s minimální asistencí policie. Díky tomu, že každou epizodu dostal ke zpracování jiný režisér, vzniklo osm originálních pohledů na nevšední životní situace. V prvním příběhu se setkáte s Karlem Prokopem, defraudantem toho času na útěku z vězení, jenž nalézá nedobrovolný azyl u Armády spásy. Chce tady jakožto nenápadný bezdomovec přežít nějaký čas v úkrytu před zraky policie. Potřebuje sehnat peníze a opatřit si falešný pas, aby mohl co nejrychleji zmizet. Neočekávané okolnosti ho však postupně vmanévrují do role nápadníka mladé, svobodné a nepříliš atraktivní pracovnice útulku Pavly...

Komentář režisérky:
Myslím, že Azyl se ostatním dílům vymykal svou obyčejností... vězněm na útěku je totiž člověk, v podstatě jeden z nás, inteligentní bankovní úředník, který se jen shodou okolností a vlastní blbostí dostane do problémů. Jeho osud je svázaný s příběhem dívky, které tak trochu - co se týká mužů, "ujíždí vlak". Žije s babičkou a když pozná tohoto muže, aniž ví, že utíká, zamiluje se. Oba mají svoje tajemství a navzájem do sebe vkládají velké naděje... Bohužel dochází k velkému zklamání. Odvíjí se velké drama běžného života. Přitom stačilo málo a oba mohli žít šťastný život, který se ale v okamžiku mění v tragédii. Bára Hrzánová i Mirek Dlouhý pro mě byli ideální a zároveň kontrastní představitelé hlavních rolí, jejich herectví skvěle doplňovala Stella Zázvorková, která při natáčení slavila neuvěřitelné 79. narozeniny.
Zuzana Zemanová

2. díl -   9.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)   Na seznam všech dílů
Trosečník Odkaz na ČSFD.CZ
Pacient psychiatrické kliniky brání svou lidskou důstojnost proti živým i mrtvým.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: P. Řezníček, S. Stašová, R. Holub... Scénář I. Hejna. Kamera V. Holomek. Režie I. Pokorný

Pacient psychiatrické kliniky Albert Šafránek trpí paranoidními vidinami svého despotického otce, kterým ve chvílích nervové lability podléhá. Jednoho dne mu fantom neodbytného tatíka vsugeruje představu, že jeho nedávno zakoupené boty jsou vadné, a proto vhodné k reklamaci. Albert se tedy, jakožto poslušný syn, zmocní sanitky a se zapnutou houkačkou doráží do obchodního domu, kde boty pořídil. Snad by je i normálně vyměnil a vrátil se zpět na kliniku ke svému ošetřujícímu lékaři, nebýt ziskuchtivé prodavačky, která rozpozná "blázna" a chce situace využít ve svůj prospěch. Pan Šafránek je však muž poněkud jiného ražení, než očekávala?

Komentář režiséra:
Je dobře, že se Česká televize pustila směrem, který pro ni není zatím tak vyšlapaný. Rozšiřuje tak žánrovou nabídku své dramaturgie. Režisérům byla poskytnuta možnost vyzkoušet si, jak s žánrem naložit, ohmatat si věci, které jsme doposud tolik nedělali. Jako divák mám rád rychlejší, akčnější žánr. Připravovat Trosečníka mě bavilo, protože jsem v něm tušil možnost právě takového způsobu vyprávění.
Ivan Pokorný

3. díl - 16.   9. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.45)   Na seznam všech dílů
Pokoj bez oken Odkaz na ČSFD.CZ
Hororový příběh podnikavé dívky vržené do spárů osudu, varující před neuváženými návštěvami hradů mimo turistickou sezónu.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: T. Vilhelmová, J. Dvořák a další. Scénář I. Hejna. Kamera M. Šec. Režie F. Renč

Mladou, krásnou a ambiciózní Kláru zaměstnává úspěšný podnikatel Nádvorník. Jejich vztah už dlouho překračuje ryze pracovní soužití, ale dosud nedošlo k žádnému oficiálnímu kroku. Až teď snad přijde vytoužený okamžik, protože Nádvorník se rozhodl rozvést se svou ženou. Všechny podrobnosti týkající se jejich nové budoucnosti chce probrat v soukromí. Podnikatel však nepřišel příjemně povečeřet, ale oznámí Kláře, že se nerozchází kvůli ní, ale kvůli své nové sekretářce. Zároveň svou bývalou milenku propouští, protože další společné působení v práci by nedělalo dobrotu. Klára tuto situaci neunese?. Další příběh z cyklu neobvyklých kriminálních příběhů podle scénáře I. Hejny tentokrát v režii F. Renče s T. Vilhelmovou a J. Dvořákem v hlavních rolích.

Komentář režiséra:
Zajímalo mě zkusit si něco nového - žánr hororu, thrilleru s minimálními technickými prostředky, s nejmenším počtem herců, bez velkých akčních scén. Scénář nabízel východisko pro psychodrama, pro herecký koncert dvou lidí. Společně s Táňou Vilhelmovou a Jiřím Dvořákem jsme si tedy vyzkoušeli, jestli dokážeme utáhnout napětí po celou hodinu. S Táňou Vilhelmovou už jsem pracoval předtím v Polojasnu, pro hlavní mužskou postavu jsem chtěl neokoukaného herce, objevit někoho nového, aby ten "hlavní netvor" příběhu byl uvěřitelný, a nesváděl diváky k tomu, aby si říkali - ten a ten známý herec hrál psychopata... Na horory do kina rád chodím, ale udělat ho není žádný legrace. Klasik žánru Hitchcock to dokázal udělat napínavé i ve scénách, kde k žádným vraždám nedochází. Prostě dokonale dokázal rozpitvat, analyzovat psychologii toho zločinu, a tam máte strach, i když jde někdo jen po ulici a nic se vlastně neděje. Navodit takový podprahový strach je asi v hororovém žánru to nejtěžší. Ukázat, jak někdo někoho honí s kudlou v ruce, to je ta nejsnazší cesta, jak upoutat divákovu pozornost, ale to není ten pravý "psychologický teror". Není to jednoduché dostat se tím napětím pod kůži, a rozhodně to není v těch verbálních akcích, ale spíše v tom, co se děje kolem.
Filip Renč

4. díl - 23.   9. 2014 (ČT 1 22.00 ‑ 22.55)   Na seznam všech dílů
Requiem Odkaz na ČSFD.CZ
Pokud někdy budeme mít tu smůlu a připleteme se k přepadení pošty, měli bychom se chovat tiše a pokorně, protože nikdy nevíme...
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: J. Schmitzer, Z. Morávková, V. Škultéty a další. Scénář I. Hejna. Kamera M. Čech. Režie P. Kotek

Umělci jsou často odsouzeni prožít život v nepochopení a chudobě. Těžko posoudit, zda malíř Aksamit je skutečný umělec, ale v každém případě nemá na činži a domácí mu vypnul přívod tepla. Malíř jde požádat domácího o humánnější přístup. Se zlou se však potáže a musí ihned jít na poštu zaplatit činži. Před domem se však stane svědkem krádeže vlastního auta, a tak odchází na poštu pěšky. Když stojí ve frontě u přepážky, vtrhne na poštu trojice ozbrojených gangsterů. Aksamitovi selžou nervy a na neurvalé jednání jednoho gangstera odpoví ranou pěstí. Každý svého štěstí strůjcem - a Aksamitovo štěstí začíná být od tohoto okamžiku poněkud vrtkavé? Další díl cyklu neobvyklých kriminálních příběhů podle scénáře Ivana Hejny režíroval Petr Kotek.

Komentář režiséra:
Přiznávám, že věci, které v sobě mají detektivní prvky, akční nebo situačně aktivní stránku a zároveň nějakou záhadu, se mi líbí. Možná proto jsem si vybral právě scénář, který mi připadal v rámci uvěřitelnosti "nejtruchlivější". I když v jiné rovině, k takovému temnému detektivnímu trendu se hlásím i v dokumentu, který právě dokončuji o hledání pozůstatků sedmadvaceti popravených českých pánů. Requiem je příběh o životem zklamaném osamělém malíři, který se dobrovolně izoluje od lidí, uchyluje se do ústraní. Ten den, v němž začíná náš příběh, je pro něj mimořádně nešťastný. Připlete se k věci, do které by se plést neměl... A od té chvíle se začíná řetězit ten jeho osud, který ho proti jeho vůli a přičinění dosmýká až k dosti hořkým koncům. Mottem či erbem tohoto filmu je Dűrerova grafika Rytíř, Smrt a Ďábel, která byla původně ve scénáři úplně podružným motivem. My jsme ji trošku rozpracovali, a tak se motiv smutného rytíře, kterého někam vstříc velice neradostnému osudu unáší jeho kůň za doprovodu dvou podivných, bizarních, morbidních bytostí jako je Smrt a Ďábel, stal vlastně jakousi parafrází malířova příběhu. Pokud se týká představitelů, na pana Schmitzera jsme přišli po několika diskusích s dramaturgem. Zato u ženské představitelky mi bylo od počátku jasné, že by to neměla být žádná notoricky známá tvář, ale naopak bytost, která je pro nás podobně nepřečtená a záhadná, jako pro hlavního hrdinu. Proto jsme ji hledali mezi zcela neokoukanými mladými herečkami, které se na obrazovce neobjevují často.
Petr Kotek

5. díl - 30.   9. 2014 (ČT 1 21.55 ‑ 22.50)   Na seznam všech dílů
Experiment Odkaz na ČSFD.CZ
Hororový příběh z nemocničního prostředí.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: A. Herzová, I. Chýlková, M. Vašut a další. Scénář I. Hejna. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz

Dvanáctileté Terezce umírá dědeček v nemocnici. V kómatu vysloví několik vět v dávno zapomenutém, nikdy nerozluštěném uttarátském jazyce. Primář nemocnice náhodou zachytí tajemnou promluvu na diktafon a nahrávku postoupí doktorce Wolfové z Jazykového ústavu. Ta má tak možnost získat nejen klíč k rozluštění tohoto jazyka, ale také přeložit jediný přímý vzkaz mrtvých živým. Přestože se Terezčin dědeček probere k vědomí, Wolfová neváhá požádat o umělé vyvolání klinické smrti, aby získala potřebné informace. Její jedinou soupeřkou je Terezka, která se snaží v nerovném boji zachránit dědečkovi život... V další části cyklu neobvyklých kriminálních příběhů, tentokrát v režii J. Herze, se v hlavních rolí představí A. Herzová, I. Chýlková, M. Vašut a ve zvláštní roli nekrofilního nemocničního zřízence J. Lábus.

Komentář režiséra:
Necítím se jako klasik hororového žánru, protože mimo Experimentu jsem natočil jenom Upíra z Feratu a i ten byl komunistickým vedením okleštěn o nejhororovatější motivy. Jinak všechny filmy toho žánru mi nebyly barrandovským vedením povolené natočit. Spalovače mrtvol nepočítám mezi horory, ten měl jiné poslání. Tento scénář mne zaujal právě svým žánrem, ke kterému jsem se mohl takto vrátit. V průběhu natáčení vždy dochází k větším nebo menším změnám, podmíněným přínosy herců, dalších spolupracovníků, přizpůsobením se k počasí atd. atd. Při natáčení musí být režisér pružný a schopný často improvizovat, aby se film vůbec stihl dotočit. Výsledek se pak nakonec více - méně podobá předloze. Nejdůležitější byl výběr hlavní postavy: Terezky. Byl jsem přesvědčený, že ji mám v mé dceři. Ona už tak přesvědčena nebyla a po přečtení scénáře jí trvalo skoro tři měsíce, než souhlasila, že to bude dělat. Měla strach, že to bude psychicky i fyzicky velmi náročné natáčení. Nakonec se jí její obavy víc než potvrdily. Přesto si myslím, že to byl správný výběr. Ostatní herce jsem vybíral podle jejich výjimečných kvalit a mých představ, a taky představ autora pana Hejny, které jsem vyčetl z předlohy.
Juraj Herz

6. díl -   7. 10. 2014 (ČT 1 21.55 ‑ 22.50)   Na seznam všech dílů
Help for you Odkaz na ČSFD.CZ
Příběh mladého muže, kterému se stane osudnou ztráta imunity.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: S. Rašilov, P. Kostka, R. Hrušínský a další. Scénář I. Hejna. Kamera D. Ployhar. Režie P. Slavík

Štěpán býval mladým mužem, který si rád užíval života. Jen málo večírků se obešlo bez jeho přítomnosti a málokteré dívce se podařilo nepodlehnout jeho kouzlu. Ten jeho ubíhal hladce až do chvíle, kdy se jeho svět onemocněním AIDS změní, přijde o práci a najednou neví, jak naložit s časem. V této situaci ho kontaktuje zástupce charitativní agentury "Help for you", zabývající se pomocí stejně postiženým osobám. Štěpán si každý týden přichází pro značný obnos k majiteli této agentury Valentovi, jehož syn zemřel na stejnou chorobu. Posléze vyjde najevo, že Valenta je obžalován z vraždy své milenky. Štěpán, který už stejně nemá co ztratit, se rozhodne mu pomoci? V režii Petra Slavíka se v hlavních rolích televizního filmu představí Saša Rašilov, Petr Kostka a Rudolf Hrušínský

Komentář režiséra:
Neznám žádný ze sedmi ostatních scénářů, ale ten, který mi nabídli, jsem přečetl na jeden zátah. Krátký, chytře napsaný příběh, černý humor, velmi výrazná a nečekaná pointa. Připomnělo mi to americký seriál Povídky ze záhrobí, který se u nás před pár lety vysílal a který jsem tehdy s potěšením sledoval. Tenhle žánr se u nás moc nepěstuje, a tak jsem ani na chvilku neváhal a nabídku přijal. O příbězích, jako je tento, se toho dopředu mnoho říci nedá. Všechno tu stojí a padá právě s pointou a není možné prozrazovat cokoli, co by oslabilo její překvapivost. Snad tedy jen tolik, že tu jde o mladého muže, který onemocní neléčitelnou chorobou a zároveň nalezne nevšední přátelství, kterému je ochoten přinést velmi zvláštní oběť. Spíše než o ztrátě imunity, jak se praví v popisku filmu, bychom mohli hovořit o ztrátě identity. A o ceně, kterou musíme někdy platit za svoji lehkomyslnost a nezodpovědnost.
Petr Slavík

7. díl - 14. 10. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.50)   Na seznam všech dílů
Červená karta Odkaz na ČSFD.CZ
Příběh muže, který měl šanci něco důležitého pochopit, ale bohužel nepovedlo se.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: L. Frej, G. Filippi, O. Vetchý a další. Scénář I. Hejna. Kamera D. Miškovský. Režie I. Chaun

Další díl cyklu neobyčejných kriminálních příběhů podle scénářů Ivana Hejny se bude věnovat dramatickému osudu podnikatele Františka. Část restituovaných peněz použil na vybudování soukromého rádia Gama, jehož je nyní generálním ředitelem. Jeho život letí v šíleném tempu. Nemá čas na krásnou manželku, která se bez manželovy společnosti nudí. Zběsilý běh jeho dní přeruší až vážná autonehoda, kterou jako zázrakem přežije bez sebemenšího zranění. Čas se na chvíli zastaví a František je najednou schopen nahlédnout svůj život z jiného úhlu. Rozhodne se napravovat chyby, ale... Režisérem tohoto dílu byl Igor Chaun, jenž do hlavních rolí obsadil Ladislava Freje, Gabrielu Filippi a Ondřeje Vetchého.

Komentář režiséra:
Červená karta je příběhem o člověku, řediteli velkého tuzemského soukromého rádia, kterému se náhle a zákeřně otevřela schopnost soucítit s ostatními lidmi. Začne konat dobro - a na to jeho okolí není připravené. A tak proti němu zosnují plán... Chtějí ho zlikvidovat, odstavit. Náš hrdina, František, se to dozví - a musí se rozhodnout, čemu dá přednost. Odpuštění? Nebo v něm zvítězí stará zloba a vztek a pomstí se? Na začátku totiž byl bezohledným člověkem. Navíc je bohatý... Manželka se bojí, že rozdá zrestituované miliony. Není to lehké, v téhle době dělat dobrodiní... Prý jsou v psychiatrických ústavech opravdu internováni takoví lidé. Rodina je odseparovala, aby "nerozfofrovali" majetek. Přitom... jedná se jen o otevření srdeční čakry. O pochopení toho, co nás učí všechna velká náboženství. Že nesmíme sebe sama vnímat jako omezené individuum bez sounáležitosti s ostatními lidmi. Nemůžeme být šťastni NA ÚKOR ostatních! Můžeme být šťastni jen ve smíru, v pochopení a v soucitu s ostatními. Pan Hejna mi nabídl režii jednoho z dílů připravovaného cyklu Černí andělé. Já si vybral tento díl, protože miluji, když se snoubí tajemno, thriller a trocha mystiky. O to právě v našem příběhu jde. Domluvili jsme se na některých úpravách, podílel jsem se na konečné verzi scénáře. Příběh jsme natočili na filmovou surovinu, přes léto, kameru dělal spolužák z FAMU Dominik Miškovský, jinak můj zavilý spolucestovatel z Cesty do Indie.
Igor Chaun

8. díl - 21. 10. 2014 (ČT 1 21.50 ‑ 22.50)   Na seznam všech dílů
May Day Odkaz na ČSFD.CZ
Téměř hororový příběh o zrádnosti soukromých pohřebních ústavů a o nebezpečích, která v nich číhají na mladé, ambiciózní novináře.
Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001).
Hrají: F. Blažek, K. Roden, Z. Stivínová a další. Scénář I. Hejna. Kamera M. Šec. Režie L. Bělohradská

Závěrečný díl cyklu kriminálních příběhů se odehrává v zákulisí pohřebního ústavu "Stín", v němž pracovali dva funebráci, kteří jakožto připomenutí neodvratného osudu každého člověka, procházeli všemi epizodami série. V ospalém provinčním městě je nouze o senzační zprávy, a proto místní noviny skomírají na úbytě. Navzdory proklamované nezávislosti jsou nuceny přijímat sponzorské dary a za ty na oplátku přispět štědrým mecenášům jistým druhem nepřímé reklamy. Jedním z movitých a ochotných přispět je i majitel luxusního, dobře prosperujícího pohřebního ústavu Matyáš. Je to člověk, který rychle pochopil, že umírání je byznys s mnoha jistotami a privilegii, kterých je možno obratně využít. Mladý reportér Adam zpočátku neprojevuje velké nadšení, že má připravit rozhovor s majitelem pohřebního ústavu, ale poté, co v krematoriu narazí na několik záhad, jeho zájem prudce stoupne...

Komentář režiséra:
"May Day" je název tísňového volání. Titul napovídá děj i celkovou atmosféru příběhu. Ten se odehrává v prostředí luxusní vily, bizarního pohřebního ústavu a okresní nemocnice. Otázka zní: kdo z tří hlavních postav se ocitne v takové nouzi, že mu nezbývá, než volat o pomoc. Majitel pohřebního ústavu - Karel Roden? Jeho žena, lékařka - Zuzana Stivínová? Nebo mladý novinář - Filip Blažek, který odhalí stopu kriminálního případu a jde po ní? S autorskou lehkostí, fabulační rafinovaností - plnou zvratů, vede autor Ivan Hejna křivku napětí na pomezí tří klasických žánrů: kriminálního příběhu, hororu a psychologického thrilleru. Nejde o běžný obrázek ze života. Ve zhuštěné podobě dramatického děje zobrazuje autor možné, nikoli skutečné. Aniž by však opustil pravděpodobné reálie našeho života. Naopak. Vychází z nich. May Day je příběh s napětím, který si přeje potěšit milovníky tohoto žánru.
Lucie Bělohradská

Kontakt: krimiserialy@centrum.cz
Hlavní stránka: krimiserialy.juk.cz - Mapa stránek - RSS kanál změn na krimiserialy.juk.cz


Poslední modifikace 27.12.2018, 17:50:04

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace